A jednak życie. Wystawa malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego

Wojciech Cieśniewski w swojej pracowni, 2022. Fot. Jacek Twardowski

Inspiracją dla obrazów Wojciecha Cieśniewskiego stały się archiwalne fotografie z profilu FB „Żydzi otwoccy”. Dzięki wrażliwości artysty ulotność internetowych informacji o przeszłości Otwocka została utrwalona na płótnie.

A JEDNAK ŻYCIE to wystawa malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przygotowana w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów.

MIEJSCE: dom parafii św. Wincentego à Paulo, Otwock, ul. Kopernika 1

WERNISAŻ: Na wernisaż wystawy zapraszamy do domu parafialnego 18 sierpnia 2022 (czwartek) o godz. 19.00.

GODZINY OTWARCIA:
Po wernisażu wystawa będzie czynna codziennie aż do piątku 16 września 2022 r. w następujących godzinach:
poniedziałek – piątek: 9–12 i 18–20,
sobota – niedziela: 15–18.

Wystawa malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego organizowana jest w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Obrazy profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych to m.in. portrety otwockich Żydów, inspirowane fotografiami prezentowanymi na profilu FB „Żydzi otwoccy/The Jews of Otwock”.

Wystawa organizowana jest z inicjatywy Beaty i Jacka Twardowskich, w ścisłej współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także z warszawską Akademią Sztuk Pięknych oraz innymi partnerami. Wystawie towarzyszy specjalnie wydany dwujęzyczny katalog. Informacje o obrazach prezentowane są na wystawie w językach polskim i angielskim.

Zaangażowane osoby i instytucje

INICJATORZY I MECENASI
Beata i Jacek Twardowscy

ORGANIZATORZY
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

PARTNERZY GŁÓWNI
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Parafia św. Wincentego à Paulo w Otwocku

KURATORKA WYSTAWY
Tamara Sztyma / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

PROJEKT WYSTAWY
Paweł Wolanin, Ewelina Szeląg, Marta Sękulska-Wrońska / WXCA Pracownia Architektoniczna

KOORDYNACJA I PRODUKCJA
Zbigniew Nosowski, Beata Twardowska, Jacek Twardowski, Luksmeble

OPRACOWANIE GRAFICZNE
Marta Lachowska / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

FOTOGRAFIE
Piotr Ligier
Jacek Twardowski

PRZEKŁAD NA JĘZYK ANGIELSKI
Jolanta Scicińska

PARTNERZY
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Polska Rada Chrześcijan i Żydów
WXCA Pracownia Architektoniczna
Luksmeble
WeWell p.s.a.
Laboratorium Venezia
Więź

Młode dziewczyny w żydowskim domu w Otwocku, 1948. Yad Vashem Photo Archives 5792/10.
To jedna z fotografii, które zainspirowały Wojciecha Cieśniewskiego.

Dlaczego?

Dlaczego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN współpracuje z lokalnymi otwockimi społecznikami? Wyjaśnia dyrektor Zygmunt Stępiński: „Za sprawą takich działań, jak rocznicowe obchody w Otwocku czy niniejsza wystawa, polscy Żydzi przestają być jedynie wzmianką w podręczniku, dawno zapomnianą, wymarłą historią. Ożywają wspomnienia, ożywa pamięć o ludziach i zdarzeniach, które składają się na nasze wspólne, polsko-żydowskie dziedzictwo”.

Dlaczego taka wystawa w rzymskokatolickim domu parafialnym? Odpowiada proboszcz, ks. dr Bogdan Sankowski: „Historii naszego miasta i naszej parafii nie da się uczciwie opowiedzieć bez Żydów. Teren parafii obejmował getto. Otwocka plebania była wtedy dla wielu tutejszych Żydów miejscem bezpiecznego schronienia, udzielania pomocy i zapewniania opieki”.

Dlaczego malarstwo Wojciecha Cieśniewskiego? Jego „otwockie powidoki” analizuje wnikliwie kuratorka Tamara Sztyma: „Malarz przywołuje zdarzenia z przeszłości i podejmuje malarskie ‘próby’ dotknięcia doświadczeń, których nie potrafi zrozumieć i które wzbudzają lęk. Tytuł wystawy – A JEDNAK ŻYCIE – jest dopełnieniem przekazu, który wyłania się z obrazów. Artysta wybiera, aby w kontekście zbrodni popełnionej na Żydach, mówić o ich życiu”.

Zbigniew Nosowski dodaje: „Inspiracją dla obrazów Wojciecha Cieśniewskiego stały się archiwalne fotografie z profilu FB ‘Żydzi otwoccy’ – który przecież z definicji służy przyciągnięciu uwagi internauty tylko na krótką chwilę. Dzięki wrażliwości artysty ulotność internetowych informacji o przeszłości Otwocka została utrwalona na płótnie”.

Wojciech Cieśniewski i jego prace w otwockiej Zofiówce, 2022. Fot. Jacek Twardowski

WOJCIECH CIEŚNIEWSKI – artysta malarz, profesor sztuki. Urodził się w 1958 r. w Działdowie. Początkowo fascynował się matematyką teoretyczną, którą studiował, uzyskując tytuł magistra w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie w 1984 roku. W trakcie studiów odkrył, że język znaków matematycznych nie pozwala mu wyrażać emocji.

W 1983 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1988 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Od 1990 roku jest pracownikiem tej uczelni. W latach 2005–2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa. Obecnie prowadzi własną pracownię dyplomującą.

Cieśniewski jest jednym z ważniejszych polskich malarzy współczesnych o dużym dorobku artystycznym i intelektualnym. Przez pierwsze dwadzieścia lat w centrum jego twórczości było zagadnienie abstrakcji, badał możliwości usamodzielnienia wymowy i działania obrazów. W kolejnych latach pracy wrócił do malarstwa figuratywnego. Podejmował dialog z tradycją europejskiego malarstwa nowożytnego, nawiązując m.in. do twórczości Caravaggia, Giotta, Michała Anioła, Gian Lorenza Berniniego, Vermeera.

Z czasem coraz częściej zaczął dotykać problemów etycznych, szeroko pojętych zagadnień dobra i zła w życiu człowieka, jednocześnie badając funkcję sztuki jako nośnika dobra i piękna. W latach 2009–2015 stworzył m.in. cykl malarski zatytułowany „Historie autochtonów”. Od roku 2020 tworzy cykl „A jednak życie”. W swojej twórczości często sięga po wątki z Biblii, mitologii, ikonografii chrześcijańskiej i historii.

Wojciech Cieśniewski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Special Merit Award 2nd Malaysia International Art Biennale (2016); Nagrody Honorowej Miasta Działdowo (2012) oraz Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011). Jego twórczość prezentowana była na ponad 130 wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

1 Comment

  1. Mam nadzieję, że takie incjatywy przywrócą pamięć o naszych obywatelach o których tylu woli nie pamietać. Miejsce wystawy tez jest chyba nieprzypadkowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *