Potasznikowie, rodzina ubogiego szewca

Chawa Perla Potasznik

Chawa Perla, jako jedyna z rodziny, ma zdjęcie z rowerem. Nie wiemy, czy miała go tylko do zdjęcia, czy też to był jej rower – ani co się z nim stało po 19 sierpnia 1942 roku.

Żydowska społeczność Otwocka była zróżnicowana. Byli wśród nich właściciele eleganckich domów i sanatoriów, ale też – w większości – byli i tacy, którzy ledwo wiązali koniec z końcem.

Dwojra Potasznik

Wśród tej drugiej grupy była rodzina Chaima Potasznika. Ten ubogi szewc wynajmował jedno pomieszczenie dla swojej dość licznej rodziny – żony Rywki oraz ich siedmiorga dzieci.

O synach wiadomo (na razie?) tylko tyle, że istnieli. W tabeli meldunkowej, obok imienia głównego lokatora, widnieje adnotacja, że oprócz niego mieszka pod tym adresem 5 kobiet i 3 mężczyzn.

O córkach wiadomo więcej. Dwojra urodziła się w 1911 roku, czyli rok po ślubie rodziców. Chaja Sura urodziła się już w Otwocku trzy lata później. Mala urodziła się w 1917 roku. Najmłodsza Chawa Perla – w 1923 r.. Zachowały się zdjęcia córek. Nie ma zdjęć Chaima, jego żony Rywki i ich synów.

Chawa Perla, jako jedyna z rodziny, ma zdjęcie z rowerem. Nie wiemy, czy miała go tylko do zdjęcia, czy też to był jej rower – ani co się z nim stało po 19 sierpnia 1942 roku.

Chaja Sura Potasznik

Archiwa tylko wspominają o Chaimie Potaszniku i jego rodzinie. Tu i ówdzie można połączyć urywkowe informacje, które dają pewną ramę obrazu, mimo brakujących puzzli. Oprócz informacji o mieszkańcach izby wynajmowanej przez Chaima znajdują się informacje w spisie wyborców oraz podatników. Wiemy więc, że realizowali obowiązki obywatelskie wobec społeczności Otwocka i wobec Rzeczypospolitej.

Instytucje publiczne powoli, ale konsekwentnie pochylają się nad losem rodziny Potaszników. Są odnotowani w prowadzonej przez Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu sprawie dot. obozu zagłady w Trablince. W marcu 2022 r. Sąd Rejonowy w Otwocku uznał za zmarłych Chaima i Rywkę oraz ich trzy córki. Ze względu na brak dokumentów dotyczących synów na razie nie jest możliwe przeprowadzenie analogicznych postępowań wobec chłopców.

Mala Małecka, z domu Potasznik

Pamięć o rodzinie Potaszników zapewniają też odpowiednie wpisy w bazie Instytutu Jad Waszem oraz Fundacji Pamięć Treblinki.

Łukasz Małecki-Tepicht, wnuk Mali Małeckiej, z domu Potasznik

Przeczytaj również: Jak Potasznikowie odzyskali imiona

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *