Jarosław Margielski: pomordowani Żydzi byli takimi samymi mieszkańcami Otwocka jak my

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Arkadiusz Krzyżanowski składają wieniec podczas marszu pamięci i modlitwy, Otwock, 19 sierpnia 2022. Fot. Aldona Piekarska

Dzisiejsza uroczystość ma przypomnieć nam o tym, do czego prowadzą wszelkie skrajności i radykalizmy, wszelkie idee i wartości pozbawione najważniejszego: miłości do drugiego człowieka.

Wystąpienie prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego podczas marszu pamięci i modlitwy, Otwock, 19 sierpnia 2022 r.

Mija właśnie 80 lat od jednego z najbardziej smutnych, a zarazem jednego z najbardziej tragicznych dni w historii naszego miasta. Tego dnia – 19 sierpnia 1942 r. – dokonano „likwidacji” getta i postanowiono o zagładzie kilku tysięcy mieszkańców naszego miasta.

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o losie tamtych osób. O losie kilku tysięcy otwocczan, którzy tworzyli społeczność tego miasta. Były to dzieci, młodzież, osoby w sile wieku, a także seniorzy. Tego pięknego sierpniowego dnia ich myśli i marzenia zostały tragicznie przerwane, kiedy to decyzją władz okupacyjnych zostali skierowani na bocznicę kolejową w Otwocku, a stamtąd przetransportowani do Treblinki, gdzie zostali bestialsko zamordowani.

Dzisiejsza uroczystość ma także przypomnieć nam o tym, do czego prowadzą wszelkie skrajności i radykalizmy, wszelkie idee i wartości pozbawione najważniejszego: miłości do drugiego człowieka. Musimy pamiętać, że to właśnie ludzie ludziom zgotowali ten los, a pomordowani w ten piękny sierpniowy dzień 1942 r. byli takimi samymi mieszkańcami jak my.

Dziś musimy powiedzieć jedno. Wyrażają to słowa Edmunda Burke’a, że jedyną rzeczą potrzebną do triumfu zła jest bierność dobrych ludzi.

Dziękuję serdecznie z tego miejsca wszystkim z Państwa za obecność na dzisiejszych uroczystościach. A szczególne podziękowania chciałbym skierować do Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich z panem przewodniczącym Zbigniewem Nosowskim na czele, a także całej społeczności Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Państwa działalność mająca na celu upamiętnienie tamtych tragicznych wydarzeń pomaga i pozwala budować dzisiaj prawdziwą tożsamość naszego miasta. Dziękuję!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *