Marsz pamięci i modlitwy w Otwocku, 19.08.2022

Otwock, 19 sierpnia 2020. Fot. Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, Więź.pl

Ze względu na piątkowy wieczór szabatowy, otwocki marsz pamięci i modlitwy rozpocznie się w tym roku wcześniej niż zwykle – już o godz. 17.00.

19 sierpnia 2022 (piątek), godz. 17.00
MARSZ PAMIĘCI I MODLITWY

ROZPOCZĘCIE
ul. Reymonta, przy rondzie Bronisława Marchlewicza (skrzyżowanie z Samorządową).
ZAKOŃCZENIE
ul. Reymonta, miejsce pamięci i pochówku otwockich Żydów (mężczyźni proszeni są o nakrycie głowy w tym miejscu, gdyż jest to teren cmentarza żydowskiego).

ORGANIZATORZY
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

PATRONAT HONOROWY
prezydent Otwocka Jarosław Margielski
starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak

WSPÓŁPRACA
Miasto Otwock
Powiat Otwocki
Polska Rada Chrześcijan i Żydów
Parafia św. Wincentego à Paulo w Otwocku
Exitus
Prywatna Szkoła Muzyczna nr 1 w Otwocku

PATRONAT MEDIALNY
Świdermajer.info 
„Więź”

UWAGA: Ze względu na piątkowy wieczór szabatowy, marsz pamięci i modlitwy rozpocznie się w tym roku wcześniej niż zwykle – już o godz. 17.00.

W tegorocznym marszu weźmie udział jeden z ostatnich żyjących ocalałych otwockich Żydów Yossi Nitzan z Izraela (w Polsce: Józef Panicman). Przyjedzie on specjalnie w tym celu do Otwocka z żoną i rodziną (akurat w dniu 60. rocznicy ślubu). Obecne będą też rodziny innych ocalałych z Australii, USA i z Polski.

Udział w marszu zapowiedzieli również m.in.: były rzecznik praw obywatelskich, prof. Adam Bodnar, ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, rabin Icchak Rapoport z warszawskiej gminy żydowskiej. W modlitwę włączy się swoim śpiewem Sława Przybylska.

W tym roku na początku marszu będziemy wspominać żydowskich mieszkańców ulicy Świderskiej. Jadwiga Rakowska, sekretarz Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich i działaczka Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, przygotowuje długą listę nazwisk osób, które tam mieszkały. Przed marszem przy rondzie Bronisława Marchlewicza zostanie umieszczona tablica informacyjna o patronie tego miejsca – jednym z nielicznych polskich policjantów odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za ratowanie śmiertelnie zagrożonych Żydów.

Bezpośrednio po marszu zapraszamy do domu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wincentego à Paulo (Otwock, ul. Kopernika 1) na wystawę malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego „A jednak życie” (wernisaż wystawy odbędzie się poprzedniego dnia). Obrazy profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych to m.in. portrety otwockich Żydów, inspirowane fotografiami prezentowanymi na profilu FB „Żydzi otwoccy/The Jews of Otwock”.
Więcej informacji o wystawie: TUTAJ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *