Perechodnik wraca do Otwocka (2017)

Słowa Calka Perechodnika zabrzmią w Otwocku w rocznicę tragicznego 19 sierpnia i to w budynku przedwojennego kina „Oaza” należącego do jego żony.

W ramach obchodów 75. rocznicy zagłady otwockich Żydów zapraszamy na niezwykłe wydarzenie teatralne. „Wbrew swojej woli” to spektakl Grupy Supermarket oparty m.in. o „Spowiedź” Calka Perechodnika, poruszające do głębi wspomnienia mieszkańca Otwocka, żydowskiego policjanta w tutejszym getcie.

Słowa Perechodnika zabrzmią w Otwocku w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Spektakl będzie prezentowany w otwockim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza, czyli w budynku przedwojennego kina „Oaza” należącego do żony Perechodnika. Tego dnia przypadnie rocznica zagłady otwockich Żydów. Dokładnie 75 lat wcześniej, 19 sierpnia 1942 r., niemieccy oprawcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince połowę mieszkańców naszego miasta. Tego tragicznego dnia Perechodnik bezradnie patrzył, jak do bydlęcego wagonu wsiadają jego ukochane żona i dwuletnia córeczka.

W tym roku 19 sierpnia przypada w szabat, co całkowicie uniemożliwiłoby udział w uroczystościach m.in. rabinów i przedstawicieli Ambasady Izraela. Dlatego kluczowe wydarzenie rocznicowe – doroczny marsz pamięci i modlitwy – odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00.

O spektaklu

„Wbrew swojej woli”, najnowszy spektakl Grupy Supermarket, to próba zmierzenia się z najtrudniejszych pytaniami o naturę człowieka. Jaki jest rachunek zysków i strat w sytuacji indywidualnego doświadczenia wojennego? To także pytanie o wysokość ceny, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za nasze życie.

Dwie prawdziwe, dokumentalne historie z czasów wojny: Calka Perechodnika, inżyniera, otwockiego Żyda, który skapitulował w najstraszniejszym możliwym momencie, oraz Alexa Kurzema, żydowskiego chłopca, najmłodszego żołnierza w armii… hitlerowskiej. Tragiczne losy będące świadectwem, że człowiek ma niewielki wpływ na swoje losy, gdy koła Historii obracają się bezlitośnie. A wszystko to „wbrew swojej woli”.

Jakub Kamieński opowie historię Calka Perechodnika, inżyniera-agronoma, który będąc w czasie wojny żydowskim policjantem w Otwocku, stracił żonę i córkę w piecach krematoryjnych Treblinki. Perechodnik przeżył jeszcze dwa lata. Postanowił spisać swoje wspomnienia, w formie spowiedzi przed żoną. Próbuje w nich uporać się – jak pisze –  z niemieckim sadyzmem, polską podłością oraz żydowskim tchórzostwem. To niezwykły zapis wewnętrznej walki o przeżycie, którą toczył jako: „Żyd, Człowiek i zwierzę ogarnięte instynktem samozachowawczym”. Tekst jego wspomnień stał się po wojnie jednym z podstawowych świadectw Holokaustu.

Modest Ruciński opowie historię żydowskiego Małego Chłopca, który cudem ocalały z rzezi swojej rodzinnej wioski, zostaje przygarnięty przez dowódcę komanda Waffen-SS. Staje się maskotką oddziału, najmłodszym żołnierzem walczącym po stronie III Rzeszy, a nawet gwiazdą niemieckich filmów propagandowych. A to zaledwie początek jego niezwykłej historii… Kanwą opowieści o Małym Chłopcu jest życiorys Alexa Kurzema, białoruskiego Żyda, żyjącego obecnie w Australii. Przez całe życie Kurzem wypierał wspomnienia, jednak w końcu w obawie, że umrze i nie dowie się kim jest naprawdę podjął, wraz z synem swoim, próbę rekonstrukcji własnych korzeni.

Pomysł: Jakub Kamieński
Wykonanie: Modest Ruciński, Jakub Kamieński
Reżyseria: Jarosław Tumidajski, Małgorzata Głuchowska
Słowa: Calek Perechodnik, Paweł Nowak
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Stefan Wesołowski
Łączny czas trwania: 140 min

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *