Śladami getta otwockiego. Wyprawa rowerowa z Sebastianem Rakowskim

„Spacer po nieistniejącym mieście”, Otwock, 18 sierpnia 2017. Fot. Przemek Skoczek, „Linia Otwocka”

To pierwszy z tegorocznych „Spacerów po nieistniejącym mieście”. Poprowadzi go prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

ROZPOCZĘCIE
20 sierpnia 2022 (sobota), godz. 17.00

MIEJSCE
skwer Pamięci Żydów Otwockich, przy pompie (u zbiegu ulic Świderskiej i Andriollego)

ORGANIZATORZY
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

UWAGA! Prosimy uczestników wyprawy o wzięcie własnych słuchawek z końcówką mini jack (takie jak do smartfonów).

2 lipca 1940 r. Kreishauptmann powiatu warszawskiego Herman Rupprecht poinformował otwockiego burmistrza o zamiarze utworzenia w Otwocku getta dla ludności żydowskiej. Ostatecznie powstało z początkiem grudnia tego samego roku. Było drugim co do wielkości gettem w dystrykcie warszawskim – w ciągu niespełna dwóch lat przeszło przez nie około 15 tysięcy osób.

Otwockie getto składało się z trzech części: miasteczkowej, środkowej oraz kuracyjnej (m.in. z sanatorium Towarzystwa „Brijus”, zakładem „Zofiówka” i zakładem Towarzystwa „Centos”). 15 stycznia 1941 r. na mocy zarządzenia Rupprechta dzielnice getta zostały zamknięte. Od tej pory Żydzi mogli je opuszczać wyłącznie po okazaniu przepustki. Na ulicach dojazdowych umieszczono tablice z napisem: „Dzielnica żydowska. Niemcom i Polakom wstęp wzbroniony”.

Od lat, w ramach obchodów rocznicy zagłady otwockich Żydów, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zaprasza na „Spacery po nieistniejącym mieście”. Cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców Otwocka i osób przyjezdnych.

Pierwszy z tegorocznych spacerów to wyprawa rowerowa. Dzięki temu uczestnicy otrzymują szansę zapoznania się ze wszystkimi trzema częściami otwockiego getta. Spacer poprowadzi inicjator tej formy upamiętnienia – Sebastian Rakowski, historyk, regionalista, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

Zapraszamy również na wykład Sebastiana Rakowskiego „Historia otwockiego getta”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *