W domu: moje żydowskie pieśni i historie. Koncert Bente Kahan

Bente Kahan. Fot. Joanna Stoga, bentekahan.eu

Zapraszamy na koncert wielkiej damy muzyki żydowskiej.

22 sierpnia 2022 (poniedziałek), godz. 19.00

MIEJSCE
Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1A, Warszawa-Międzylesie

ORGANIZATORZY OBCHODÓW W FALENICY
Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie
Europejski Instytut Kultury Fundacja

WSPÓŁORGANIZACJA
Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy
Wawerskie Centrum Kultury Międzylesie

BENTE KAHAN: HOME – W DOMU to osobisty spektakl o rodzinnych korzeniach z wykorzystaniem materiałów archiwalnych, sięgających aż do XIII w. Pieśni śpiewane są w jidysz i ladino, a także  w innych językach europejskich. Spektakl zawiera autorskie teksty i kompozycje Bente Kahan. Grany był na wielu scenach międzynarodowych.

Bente Kahan towarzyszyć będą muzycy od wielu lat razem z nią grający:
Dariusz Świnoga- akordeon, pianino, vocal,
Mirosław Kużniak –skrzypce, mandolina.

BENTE KAHAN – artystka żydowskiego pochodzenia, urodzona w Norwegii. Pieśniarka, kompozytorka, aktorka i dramatopisarka. Jest bez wątpienia wielką i niepowtarzalną artystką, która potrafi przywołać całe  piękno kultury żydowskiej i w sposób pełen miłości przekazać je współczesnym odbiorcom.

Od ponad 20 lat mieszka i działa we Wrocławiu. Założyła Fundację Bente Kahan. Była odpowiedzialna za remont Synagogi Pod Białym Bocianem oraz przyległych do niej przestrzeni kulturalnych. W odrestaurowanej synagodze założyła Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej, którego jest dyrektorką od 17 lat.

Jej działalność zarówno społeczna, jak i artystyczna polega na promowaniu i umacnianiu żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, także w kontekście Dolnego Śląska. Jest laureatką wielu nagród, ale najbardziej dumna jest z tytułu Honorowego Obywatela miasta Wrocławia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *