Śladami Symchy Symchowicza i jego „Pasierba nad Wisłą”. Spacer ze Zbigniewem Nosowskim

Symcha Symchowicz w Treblince, 22 sierpnia 2007. Fot. Janusz Maciejowski

To trzeci z tegorocznych „Spacerów po nieistniejącym mieście”. Poprowadzi go przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, a zarazem wydawca książki Symchowicza.

ROZPOCZĘCIE
3 września 2022 (sobota), godz. 17.00

MIEJSCE
skwer Pamięci Żydów Otwockich, przy pompie (u zbiegu ulic Świderskiej i Andriollego)

ORGANIZATORZY
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka

PARTNER
Wydawnictwo Więź

PROWADZENIE
Zbigniew Nosowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

UWAGA! Prosimy uczestników wyprawy o wzięcie własnych słuchawek z końcówką mini jack (takie jak do smartfonów).

Symcha Symchowicz, „Pasierb nad Wisłą”, Wydawnictwo Więź 

Spacer przejdzie po Otwocku śladami autobiograficznej powieści „Pasierb nad Wisłą” Symchy Symchowicza, pisarza i poety tworzącego w języku jidysz. Dzięki książkom takim jak ta, pamięć o otwockich Żydach nabiera konkretnych kształtów i kolorów.

Na kartach tej opowieści – pod plastycznym piórem Symchy Symchowicza – ożywa w barwnych szczegółach Otwock, jakiego nie ma już od osiemdziesięciu lat. „Pasierb nad Wisłą” to bardzo ważna książka dla otwocczan – nie ma bowiem w świecie innej powieści, której akcja toczyłaby się wyłącznie w naszym mieście. Symchowicz to jeden z największych lokalnych patriotów Otwocka. W swojej twórczości wielokrotnie odwoływał się do wspomnień z rodzinnego miasta.

Jest to jednak książka istotna nie tylko dla osób zainteresowanych lokalną historią Otwocka. Szczegółowe opisy przedwojennej ulicy Świderskiej i jej mieszkańców pozwalają wyobrazić sobie inne takie ulice, w innych polskich miastach, zamieszkiwane przez żydowskie rodziny ledwo wiążące koniec z końcem. Ożywa tu nie tylko Otwock, pośrednio ożywają także inne żydowskie miasteczka, które opłakiwał Antoni Słonimski. Niewiele jest takich opisów w literaturze.

Szacowany czas trwania spaceru: 2 godziny.

Przeczytaj także:

Zbigniew Nosowski: Symcha Symchowicz – ostatni taki poeta języka jidysz

Wiersze Symchy Symchowicza

Elie Wiesel: Ta książka przeniosła mnie do Otwocka

Symcha Symchowicz: Moje pożegnanie z Otwockiem

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *