Gan Eden. Koncert Pawła Szamburskiego z zespołem

Paweł Szamburski

Koncert wirtuoza klarnetu dedykowany jest pamięci dzieci i wszystkich pracowników Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, działającego w latach 1926–1942.

DATA
26 sierpnia 2022 (piątek), godz. 20.00

MIEJSCE
patio Muzeum Warszawskiej Pragi
Warszawa, ul. Targowa 50/52

WYSTĄPIĄ
Paweł Szamburski – lider
Piotr Domagalski
Bartek Nazaruk
Radek Polakowski
Albert Steczkowski

KONCEPCJA KONCERTU, DRUKÓW I ANIMACJI
Andrzej Rukowicz

DRUKI I ANIMACJA 
Piotr Cieślik

ORGANIZATORZY KONCERTU
Fundacja Europejski Instytut Kultury
Muzeum Warszawskiej Pragi. Oddział Muzeum Warszawy

GŁÓWNI PARTNERZY
Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy
Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

PAWEŁ SZAMBURSKI – klarnecista, kompozytor, animator kultury. 

Studiował antropologię kultury oraz muzykologię na UW. Od 20 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Związany ze środowiskiem artystycznym Lado oraz wytwórnią Lado ABC – realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne aktywnie przyczyniając się do promocji i upowszechniania nowej muzyki polskiej.  

Szamburski współtworzy zespół BASTARDA, który w nowatorski sposób reinterpretuje muzykę dawną (średniowieczną i renesansową), a także inspiruje się szeroko pojętym folklorem – w tym chasydzkimi nigunami, pieśniami fado, a także polską muzyką ludową. 

W duecie SZAZA (Szamburski/Zakrocki) artysta działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego czy słuchowisk radiowych. 

Paweł Szamburski tworzy również projekty solowe, m.in.: „Ceratitis Capitata” nawiązujący do muzyki liturgicznej pięciu wielkich religii basenu Morza Śródziemnego czy “Uroboros” stanowiący muzyczny komentarz dla najważniejszych rytuałów i obrzędów przejścia w życiu człowieka. W swojej pracy twórczej i kompozytorskiej najczęściej wykorzystuje klarnety, głos oraz elektronikę.

Więcej: www.szamburski.bandcamp.com

W Muzeum Warszawskiej Pragi Paweł Szamburski wystąpi z towarzyszeniem zespołu w składzie:
Piotr Domagalski – multiinstrumentalista, kompozytor, improwizator. Aktywny na wielu polach muzyk sesyjny. Założyciel i lider ,,Lomi Lomi”, członek formacji ,,Magneto”, tria jazzowego Marcina Maseckiego ,,Polski Piach” i wielu innych. Związany z warszawskim Stowarzyszeniem Kulturalnym LADO. Współpracował m.in. z Toshinori Kondo, Domenico Lancelotti, Karoliną Cichą, Stanem Borysem, Alexsandrem Kassin, Kazuhisą Uchihashi, Januszem Prusinowskim, Marcinem Partyka i Januszem Muniakiem.
Bartek Mikołaj Nazaruk – perkusista, muzyk, pedagog. Urodzony w Sejnach. Ukończył Instytut Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach i studia na Uniwersytecie Śląskim. Grał w Orkiestrze Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Działa jako muzyk sesyjny i koncertowy. Na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych, od symfonicznej muzyki klasycznej po muzykę z pogranicza free jazzu i awangardy. Grał/gra m.in. z Leszkiem Możdżerem, Kayah & Transoriental Orchestra, Sztetl, Urszulą Dudziak, Noviką, Haliną Młynkową, jest członkiem zespołu Zakopower i zespołu polsko-ukraińskiego Dagadana.
Radek Polakowski – muzyk folkowy i alternatywny, multiinstrumentalista (śpiew, akordeon, skrzypce, wiolonczela, cymbały huculskie) i klezmer. Urodzony w Sejnach. Współpracował z Teatrem Sejneńskim, działającym przy Ośrodku Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów. Od wielu lat w zespole Pablopavo i Ludziki. Grał m.in. w zespołach Sztetl, Balkan Sevdah. Ostatnio wydał solowy, bardzo osobisty album ,,Gorliwość”, swego rodzaju list miłosny do Sejn, gdzie się urodził i wychował.
Albert Steczkowski – organizator dźwięków, kompozytor. Gra na kornecie, trąbce i pianinie. Łączy różne gatunki i style. Związał się z szeroko pojętą muzyką alternatywną, współczesną i avant/jazz/thrashem. Finalista konkursów kompozytorskich, m.in. Citta de Undine, New York City Electroaconstic Music Festival. Współpracuje m.in. z Minimaticon, kwartetem MELECH, Warsaw Improviser Orchestra, Atom String Quartet, Anną Marią Huszcza.

Bezpośrednio przed koncertem, o godz. 19.30, w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się wernisaż wystawy „Gan Eden – Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie”, ilustrującej codzienne życie dzieci i ich opiekunów w okresie 16 lat działalności sanatorium. Więcej o wystawie: tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *