Sława Przybylska zaśpiewa podczas otwockiego marszu pamięci i modlitwy

Sława Przybylska

Wielka dama polskiej piosenki, mieszkająca w Otwocku, zaśpiewa przejmującą modlitwę w miejscu pamięci i pochówku otwockich Żydów przy ulicy Reymonta.

Od blisko ćwierć wieku mieszka w Otwocku Sława Przybylska, wraz z mężem Janem Krzyżanowskim. Jeśli tylko zdrowie pozwoli, wielka dama polskiej piosenki weźmie udział 19 sierpnia br. w dorocznym marszu pamięci i modlitwy w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Marsz rozpoczyna się o godz. 17.00 na ul. Reymonta, przy rondzie Bronisława Marchlewicza (skrzyżowanie z Samorządową).

Sława Przybylska planuje oddać cześć pomordowanym mieszkańcom naszego miasta, śpiewając słowa przejmującej modlitwy „Ejli” w języku jidysz (tekst: B. Tomaszewski, muzyka: K. Sandler). Słowa pieśni w polskim przekładzie brzmią: „Panie, dlaczego mnie opuściłeś? W ogniu palono nas i nikt nie przyszedł z pomocą. Proszę Cię, na świętą Torę i Twoje przykazania: ratuj! Chroń od niebezpieczeństwa, jak kiedyś matka chroniła przed złem! Usłysz moją prośbę i płacz! Tylko Ty możesz nas chronić! Słuchaj, Izraelu! Pan jest naszym Bogiem, Pan jest jedyny!”.

Sława Przybylska jest piosenkarką i aktorką. Debiutowała w 1956 r. w Studenckim Teatrze Satyryków (STS), potem śpiewała w Stodole. Rozgłos zdobyła piosenką „Pamiętasz, była jesień” z filmu „Pożegnania” Wojciecha Hasa. Przez ponad 65 lat koncertowała w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii. Śpiewała „Czerwone maki na Monte Cassino” w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy, a także pieśni Żydów polskich, m.in. „Miasteczko Bełz”.

Nagrała dziesiątki płyt z przebojami polskimi i zagranicznymi, w tym płytę z piosenkami żydowskimi. Ważne miejsce w jej działalności twórczej zajmują pieśni Żydów polskich oraz piosenki izraelskie, szczególnie muzyczne motywy biblijne. Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalach Kultury Żydowskiej. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, laureatka Diamentowego Mikrofonu.

Wychowała się w Międzyrzecu Podlaskim. W 1943 r., jako 10-letnia dziewczynka, widziała deportacje mieszkających tam Żydów. Jej opowieść o deportacji widzianej przez szybę można przeczytać na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego (tutaj). Jeszcze więcej relacji Sławy Przybylskiej znaleźć można na stronie Biblioteki Multimedialnej lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” (tutaj).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *