Spotkanie przy pomniku w Falenicy

Ks. Wojciech Lemański prowadzi modlitwę przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, 20 sierpnia 2012. Fot. Krzysztof Wojciechowski

W tym roku, ze względu na szabat, spotkanie odbędzie się wyjątkowo 21 sierpnia, a nie, jak zwykle, 20 sierpnia.

21 sierpnia 2022 (niedziela), godz. 18.00:
Spotkanie przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy
MIEJSCE: przed stacją PKP Warszawa Falenica, ul. Patriotów róg Frenkla

ORGANIZATORZY
Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie
Europejski Instytut Kultury Fundacja

PARTNERZY
Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy
Kinokawiarnia „Stacja Falenica”

Każdego roku, 20 sierpnia o godz. 18.00, przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów w Falenicy spotykają się osoby pamiętające o tragedii tutejszej społeczności żydowskiej, by oddać hołd zamordowanym. W spotkaniach biorą udział rodziny dawnych żydowskich mieszkańców Falenicy, przedstawiciele samorządu i miejscowi społecznicy.

Uroczystości zainicjowane zostały przez mieszkańców okolicy. Od 2012 r. organizowane są przez Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie. W kolejnych latach przybywa uczestników, co wskazuje na potrzebę kontynuowania tej formy upamiętnienia.

Do grona organizatorów falenickich obchodów dołączyła fundacja Europejski Instytut Kultury. Organizatorzy stale współpracują z Urzędem Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i Kinokawiarnią „Stacja Falenica”.

Tego samego dnia, w godzinach 13.00–17.30, odbędzie się również 15-kilometrowy marsz pamięci Rembertów–Falenica. Szczegóły marszu tutaj.

Po zakończeniu marszu, w ogródku KinoKawiarni Stacja Falenica: czas na odpoczynek, posiłek i rozmowy. Będzie również można nabyć książkę Wiktora Kulerskiego „Marsz Rembertów-Falenica (nieznany epizod Zagłady)”, wydaną przez Europejski Instytut Kultury przy wsparciu finansowym Urzędu Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.

Bezpośrednio po spotkaniu przy pomniku, ok. godz. 18.40 w Kinokawiarni „Stacja Falenica” od będzie się pokaz filmu „Falenicka Atlantyda” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Więcej informacji o filmie: tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *